Tento rozhovor byl doslova balzám na duši, která trpí tím neustálým tlakem všech ostatních médií. Je super slyšet někoho kdo mluví racionálně, prakticky a přesto s citem o tom co se děje. Doufám že se proti němu nespustí v naši zemi obvyklá dehonestační kampaň jako proti každému kdo tvrdí podobné věci. Díky.
Kdyby se mělo k náhodě dát číslo jaké by to bylo 21,12 ??? podle mě je to 3 ... taky věřím v ,,kvantovku,, sem tam jí použiji a vychází mi na 69% (taky jsem jí použil 16.11.2019 ,koukal jsem na nějakou reportáž jak jedí v Číně psy ... a asi jsem nebyl jediný většinou měním jen své okolí...(bohužel nebo konečně? těžko říct, to poví až historie )
Na to, že jsem pana Janečka díky médiím úplně nemusela,...super myšlenky, pokora, slušnost, ......podpora,....perfektní rozhovor. Děkuji. I když ty matematické úvahy nad mé myšlení,...smích
Dívám se na ten váš rozhovor.... víte proč? Narodil se mi zázračný geniální a zdravý chlapeček, milovník čísel jako váš host.... Chlapečkovi je 7 let. A když mluvíte o 1221, tak se dívám, co jde dnes za den.... To datum.
velmi zajimavy rozhovor... ale pretrpet pani Kostkovou... Mela by si konecne uvedomit, ze byt moderatorem neni radobyherecka exhibice. Jeji preslazeny projev je velmi protivny, kez by se upozadovala alespon... Terezo, v rozhovoru jde o hosta, ne o Vas proboha...
Čtyři poznámky k zajímavému rozhovoru: ad Numerologie: Jistě, 12 je už od starověku extrémně zajímavé a významné číslo, ale krásných a neuvěřitelných numerologických koincidencí je matematika, geometrie i fyzika plná... ad Demokracie-21: Od Janečkova vylepšení volebního systému si asi nelze slibovat velké zázraky. Technologové moci se opět rychle naučí mluvit hezky "koncensuálně" tak, aby maximalizovali své volební zisky - ať už je volební systém jakýkoliv. Bohužel - neexistuje rychlá "královská cesta" nejen ke geometrii, ale zejména ke zlepšení společensko-politické reality. Lidé a jejich zájmy zůstávají víceméně stejné, volby nevolby... Je ovšem pravda, že nové informační technologie přinášejí větší rizika společenské nestability. ad pravděpodobnost: Příroda nezná pojem pravděpodobnosti (ani entropie), je to čistě antropomorfní pojem - rozšířená Aristotelovská logika související s lidským zpracováním neúplné informace. Viz E. T. Jaynes a bayesovská teorie pravděpodobnosti (mimochodem - tak důležitá pro správné vyhodnocení testů a hypotéz v biomedicíně a vědě obecně ... a tak mizerně vyučovaná). ad COVID: Tady p. Janeček svým "počítáním mrtvých" už hodně ujíždí od reality a racionálna. Jak by těmi svými vágními nápady asi zabránil zhroucení zdravotnického (a potažmo celého) systému? Nikoliv Švédové, ale spíše ČR najela v létě na furiantskou "švédskou cestu" totálního rozvolnění (viz exaktní data sociální mobility) - se současnými smutnými důsledky.
pěkný..z obou stran :) To že např. číslo našeho vesmíru je 21 . Myslím, že vznik našeho vesmíru není souhrou několika procesů, je to víceprocesí děj. Z něj je tento vesmír pouhá možnost/alternativa, která je ale neustále v dynamice /pohybu, tedy nelze v ní nic tvrdit statického,ale neustále se proměnujícího...
Karlův volební systém je k ničemu. Nic neřeší. On nemá žádný argument, který ukazoval, že je pro lidi užitečný. Bohužel, aniž si to uvědomuje, Karel nekorektně manipuluje lidmi tak, aby si mysleli opak. On se neustále zaklíná racionalitou, ale ta mu zoufale chybí. On je jinak slušný a inteligentní člověk, ale občas trochu blbne. Upnul se na nesmysl a zřejmě pýcha mu nedovoluje sebekritický pohled. Škoda.
Krásný rozhovor, moc. Ach jo, škoda že jsem neměla možnost jako dítě, aby mě vedl někdo takovým způsobem. Známky nic moc, ma mě nebavila ve škole, ale třeba rovnice, pídit se po výsledku a hledat správné řešení , to jo :) já jinak nemám logické myšlení, si myslím teda :)
Strach není hrozný, hrozné je, že mu věříme (strach je myšlenka, která se nestane, pokud jí nedáme pozornost, energii). Nádherný a podnětný rozhovor, díky.
S Janečkem nesouhlasím při tom tvrzení ohledně strachu. Strach potřebujeme i dnes a možná ještě více než dříve, jelikož člověk svými schopnostmi a vědeckými pokusy může doslova člověka zahubit pokud nebude mít strach, který vytváří jakýsi konzervatismus a tedy opatrnost. Neumím si představit pokud by se věci dělali bez strachu. Toto podle mého názoru může tvrdit pouze člověk co nežije ve skutečné realitě, ale spíše v té realitě virtuální, kde mu nic nehrozí. Stejně tak nesouhlasím s volebním modelem Karla Janečka, jelikož to není demokratické, jelikož tam lidé nehlasují pro to co chtějí jenom, ale také proti tomu co nechtějí, a to je podle mého názoru špatně, jelikož to může v podstatě smazat všechny hlasy nějaké konkrétní strany, pokud proti ní budou hlasovat například voliči několika strana, a to není dobře, jedná se dokonce o totalitu či jakýsi mechanismus, který může bránit revolučním stranám či dokonce evolučnímu vývoji, které by například vývojem člověka chtěli začít žít trošku jinak, než jak žijeme my dnes. No a pokud se podíváme na naší historii a jak se člověk vyvíjel, tak jasně vidíme, že věci se mění, každé historické období je jiné, někam se to posouvá a mění se, ale není možné například smazat hlasy lidí hlasy jiných lidí, kteří volí jinak. Tak to prostě nejde, toto není totiž demokracie, ale forma diktatury a totality. Samozřejmě to co Janeček říká je také pravda, ale neřekl to co zde píši já. V tomto volebním modelu je skryté velké nebezpečí k radikalizaci lidí, jejichž hlasy budou smazány hlasy jiných lidí. Takže co se může jevit, že by mohlo přinést pozitivní volební kampaně, pak ve skutečnosti je ještě mnohem nebezpečnější. Volební systém Karla Janečka nepatří do parlamentní demokracie a ani demokracie jako takové. Dlouhodobě to kritizuji a nesouhlasím s tím. Pan Janeček se to snaží prosazovat, dělá tomu reklamu, ale zatím jsem si nevšiml, že by proti tomu někdo vystoupil a podíval se na to z té druhé stránky. Na druhou stranu co má se stát ať se tak stane. S jeho názory na covid nesouhlasím už vůbec a je to další z těch lidí, kteří si neuvědomují jaké by to bylo bez opatření. Pasuje se do řad zhýčkaných a zpohodlnělých lidí, protože naši předkové se museli během svého života omezovat pořád a často. Vyprávět něco o tom, že lidé se nemají bát považuji za silně nezodpovědný přístup. Já s panem Janečkem téměř vždy a téměř ve všem snad nesouhlasím :-D.
Kniha o které mluví paní Tereza se jmenuje "Jak se jmenuje tahle knížka?" . www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=jak+se+jmenuje+tahle+kn%C3%AD%C5%BEka%3F&min=&max=>y=new&o=3
Zvláštní, že se tady nikdo nepozastavuje nad "párování" tak robustního konstruktu jako je matematika s "naším" datumem, který se začal počítat od prakticky náhodné doby (a to nechávám stranou veškeré dohady o náboženství), to mi s chováním přírody či vesmíru dohromady prostě nějak nehraje. O čase ani nemluvím, to je naprosto umělá a ve vesmíru neexistující veličina.
@Kristyna KA Ani v nejmenším mi nezáleží na tom, co si řeknou ostatní. Ale cítit se jako blbec můžu i bez toho, co si myslí ostatní. Pokud mi tedy záleží na nějaké profesionalitě. Každý ví, ve kterém oboru vyniká a ve kterém je hochštapler. Ta věta byla eufemismem k hochštaplerovi. Ostatně - určitě se s nimi potkáváme všichni denně. Každá práce se dá odbýt, že? A tak se rozčilujeme nad chováním číšníka, přístupem obchodníka anebo úředníka. Teď už stačí, abyste dodala, že vám to vlasně nikdy nevadí. Když šofér neumí řídit, číšník obsluhovat a doktor místo léčení obchoduje s léky.
Co se týče matematiky, žonglování a pilotování letadel. Je potřeba aby k tomu měl člověk kladný vztah. To především, pak to jde snadno. A tou hrou se ten vztah může vytvořit. Je to určitě lepší než někoho otrávit drilem hned ze začátku. Zodpovědnost za práci.?..to přijde všechno časem.
@Petr Pelikán dobrá tedy, ale tohle mě zaujalo "tam člověk pochopí tu zodpovědnost a minimálně proto, aby před ostatními nebyl za blba" ...na tom vám skutečně záleží? 🙂 Co si řeknou ostatní?
@Kristyna KA Nikoli, Kristyno. V pozadí všeho kvalitního v jakémkoli oboru je jeho perfektní zvládnutí. Zvláště základy, které vznikají zrovna na základní škole. Sám jsem matematik, učím, programuji a tvořím. Veškerá moje práce je hraním z toho hlediska, ze mě baví.Ale taky vím, ze když potřebuji použít, či neznám, něco noveho, zůstávám na to sám. Tam člověk pochopí tu zodpovědnost a minimálně proto, aby před ostatními nebyl za blba, se všechno potřebné naučí na sto procent. Možná, ze pomůže žonglování. Vypadá to fantasticky lehce, ale neznám žonglera, který by se naučil žonglovat hrou. Schopnost pracovat, zodpovědnost za výsledek, odpovědnost za důsledky a výkon - to už se dnes nenosí a na školách se tomu vyhýbají. Nevím, jestli si přeješ, aby letadlo, kterým letis, ti pilotoval někdo, kdo se naučil hrát dobře nějakou hru. Psal jsem o schopnosti pracovat, tedy určit si cíl, odhadnout pracnost, zvolit postup, být poctivý v dodržení jednotlivych kroků a hlavně - dojít do toho cíle ať to stojí co to stojí.Matematika je jediný předmět, který toto učí v naprosto objektivní a esenciální podobě.Hrdost na svou práci, víš, neziskas hrou, ale prací. Těch, kteří se svou prací nechlubi jsou mraky. Stejně jak těch, které práce nebaví. Bodejť - nepoznali ji ve škole, tak ji nemohou mít rádi.A nakonec - vzdy, když vlezu před decka poprvé, stačí mi na to většinou jedna veta, abych poznal, kdo si na studium vydělává sám, kdo je sportovec nebo vstává k dobytku.Ti ostatní jsou - ostatní. Hrát se s nimi dá, ale k opravdové práci (mám na mysli grafiku, nic upoceneho) si sahnu mezi neostatni.:)
@Kristyna KA Nikoli, Kristyno. V pozadí všeho kvalitního v jakémkoli oboru je jeho perfektní zvládnutí. Zvláště základy, které vznikají zrovna na základní škole. Sám jsem matematik, učím, programuji a tvořím. Veškerá moje práce je hraním z toho hlediska, ze mě baví.Ale taky vím, ze když potřebuji použít, či neznám, něco noveho, zůstávám na to sám. Tam člověk pochopí tu zodpovědnost a minimálně proto, aby před ostatními nebyl za blba, se všechno potřebné naučí na sto procent. Možná, ze pomůže zonglovani. Vypadá to fantasticky lehce, ale neznám zonglera, který by se naučil zonglovat hrou. Schopnost pracovat, zodpovědnost za výsledek, odpovědnost za důsledky a výkon - to už se dnes nenosí a na školách se tomu vyhýbají. Nevím, jestli si přeješ, aby letadlo, kterým letis, ti pilotoval někdo, kdo se naučil hrát dobře nějakou hru. Psal jsem o schopnosti pracovat, tedy určit si cíl, odhadnout pracnost, zvolit postup, být poctivý v dodržení jednotlivych kroků a hlavně - dojít do toho cíle ať to stojí co to stojí. Matematika je jediný předmět, který toto učí v naprosto objektivní a esenciální podobě. Hrdost na svou práci, víš, neziskas hrou, ale prací. Těch, kteří se svou prací nechlubi jsou mraky. Stejně jak těch, které práce nebaví. Bodejť - nepoznali ji ve škole, tak ji nemohou mít rádi. A nakonec - vzdy, když vlezu před decka poprvé, stačí mi na to většinou jedna veta, abych poznal, kdo si na studium vydělává sám, kdo je sportovec nebo vstává k dobytku.Ti ostatní jsou - ostatní. Hrát se s nimi dá, ale k opravdové práci (mám na mysli grafiku, nic upoceneho) si sahnu mezi neostatni.:)
Český malíř z Francouzské Riviery, spisovatel, badatel se po 21.12. od 21:12 hodin jistě prosadí díky nové éře, neb nastává éra zázraků ... Totéž platí i o státních "domorodcích" ČR, kteří mají potenciál něco dokázat ... 👍⭐⭐⭐⭐⭐👍
21 je vlastně číslo 12 v zrcadlové podobě (o čemž je hovořeno) ... Třeba v karetní hře je také 21 důležitou číslovkou či v plnoletosti třeba v USA ... O 21. srpnu '68 ani nemluvě ... 21.12. je Zimní Slunovrat, což je úžasné ... Mimochodem, letos bylo i 2.2.2020 22:22 hodin ... což jsme s přáteli po předkatolicku oslavili ... 👍⭐⭐⭐⭐⭐👍
Janeček: Babiš nechtěl krást, moc mu vlezla na mozek, za dnešek nemůžu. Klaus je větší zlojed, mám důkazy. v 90kách se tomu říkala privatizace, když k majetku přišel Babiš, a napojení na stb a bývalý režim.
Dlouhodobý pobyt všech členů rodiny v jednom bytě (např. při karanténě, nemožnosti vycházet, nebo při situaci, kdy lidé ztratili kvůli současným tvrdým opatřením možnost pracovat - jsou tudíž doma, do toho např. dvě děti doma místo ve škole - na distanční výuce, nervy z toho jak se vše finančně zvládne... apod.) opravdu může přinést zvýšenou ponorku, agresivitu, výbuchy hněvu, nervy na pochodu a tudíž nárůst domácího násilí... (Další důkaz toho, kam ta skvělá proti-virová opatření vedou a jak ničí psychiku lidí, byť násilí je hraniční varianta, ony stačí už jen "pouhé" nárůsty depresí, stavů úzkosti či sebevražedných sklonů, beznaděje...)
Opravdu neuvěřitelné. Pane Janečku někdo někomu zakázal cvičit? Blábolíte!!Pouze jsou zavřená fitka. Příroda je otevřená. A s tou matematikou, až odučíte aspoň rok u líných a ochranitelskou výchovou rozcapených puberťáků, tak Vám jsme ochotna v tomto smyslu naslouchat.
Jestli se s takovym despektem chováte k lidem na síti,v reálu od vás žáci mnoho respektu asi taky nemají...pak se nedivte, že ho nedostáváte vy od nich. Respekt si musíte zasloužit,jejich čas a plnou pozornost taky,pokud to nedokážete, nemáte ve skolstvi co dělat... tedy alespoň v tom,kde se musí plnit RVP...
@Dolezal Projekce Já jsem ještě do nedávna měla pocit, že od učení tu jsou učitelé (jsou za to státem placeni) a zvlášť pro učení matematiky. No, ale dneska je všechno jinak. "Naučte si doma děti sami", podle toho ten výsledek po "pandemii" bude vypadat..
@martina seifertova Vy plácáte nesmysly .. zkoušela jsem apelovat např. na přílišnou rychlost pobírání učiva. Většina dětí se musí učit ještě doma s rodiči. Ale vždy jsem dostala odpověď, že už takhle nestíhají stanovené termíny. Učitelé jsou přetěžováni, nestíhají odučit .. natož naučit.
Tomas Masaryk, ktery se zabyval myslenkou jak vymyslet volby demokraticteji a videl zabehly zpusob jako ne dobry, by asi zajasal nad navrhem pana Janecka. Ja smekam !!!!! Snahy jak lidi trochu primet ke zdravemu mysleni jsou nadherne! Dik!
Pane Janečku, myslím, že máte dost velký vliv na dění v ČR, zkuste tlačit na vedení státu za otevření škol a sportu. Oni nás schválně dusí, aby nám oslabili imunitní systém a aby byly děti hloupé :-/
Opět jeden z těch rozumných a racionálně uvažujících lidí. Souhlasím s Vámi a tleskám. Ne zastrašovat, ale pozitivně nabíjet lidi je potřeba. Moc děkuji za tento rozhovor. ;-) :-)
Host mě moc baví,horší je výkon paní moderatorky ,která se snaží být za každou cenu originální ,ale moc ji to nejde,někdy její přesnaživost hraničí s trapností,doporučuji inspirovat se u jiných moderátorů, např. Martiny Kocianové, Petra Horkého, Čestmira Strakatého.
Hezký, inspirativní rozhovor... Kéž by podobně smýšleli i politici, zvláště, co se současné "virové" situace týká (záměrně nepíšu ten otravný, stokrát-denně omílaný název viru). Obětí těch šílených opatření, co nám tu politici v Evropě nastolili, bude mnohonásobně víc než obětí na vir samotný... Přesně tak, jak pan Janeček v závěru hovoru popsal. Díky za výborného hosta.
Dekuji za pana Janecka. Jeho nazory jsou velikou inspiraci. Super by bylo pokud v blizke budoucnosti mohla byt alespon polovina aplikovana do realu. Moc si vazim jeho, i jeho zeny. Krasny rohovor Terezko, diky ❤
Karel Janeček , zažil vzdělávání za Husákovi doby. Těch schopných matematiků a uživatelů matematiky nejen ekonomů a ekonomiky z té doby rozhodně není málo. Nakonec všichni Klausové, Kalouskové, Pilipové,toto vzdělání prošli a zažili. Matematika je základním kamenem vzdělání, až po tom je užívaný jazyk. 1+1 =2 ve všech státech a kontinentech. Otázkou je jak se prosazuje tedy matematika v 21.století v ČR. A je lhostejno, zda máte za sebou Matfyz,Porg, nebo SPŠ informatika nebo SPŠ Mladá Boleslav !!